Kullanmış olduğunuz internet tarayıcısı frame yapısını desteklemiyor.


TEKNOLOJİ HABERLERİ

Detaylı Haber İçin Tıklayın

GÜNCEL HABER

Detaylı Haber İçin Tıklayın İLÇEMİZLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER

 • 9. DÖRTDİVAN KÖROĞLU YAYLA ŞENLİKLERİ / 03 TEMMUZ 2005
  Haber Tarihi 04.07.2005


        Yüzyıllarca, kahramanlıkları ve türküleri dilden dile dolaşan Köroğlu'nun adına şimdi de festival düzenleniyor. Bolu dağlarının eteklerinde yer alan Dörtdivan ilçesindeki festival coşku doluydu.

        Bolu beyinin yöredeki halka eziyet etmesi üzerine ayaklanarak halkını savunan Köroğlu'nun torunları tarafından, bu yıl 9'uncusu düzenlenen şenlikte birlik ve beraberlik mesajları verildi.

        Şenliklerin en heyecanlı bölümlerinden biri ise kütük soyma yarışmasıydı. Yörede geçimini ormancılıktan sağlayanlar, bu yarışmada hünerlerini gösterme fırsatı buldu.

        Türk Sanat Müziği sanatçılarının konserler verdiği şenlikte, Köroğlu kılıç kalkan ekibi ile yöresel halk oyunları ekipleri de gösteriler sundu

  Kaynak: Admin


 • Dörtdivan otobana kavuşuyor…
  Haber Tarihi 17.06.2005


        Bolu’nun en fakir ilçelerinden biri olan Dörtdivan’ın yüzü otoban ile gülecek. Dörtdivan ilçesi, 15 yıldır beklediği otoban giriş çıkışına nihayet kavuşuyor.

        16 Haziran 2005’te yapılan ihale ile Doğancılar Mevkii’nden Dörtdivan’a otoban giriş çıkışı sağlanacak. Otoban ihalesini 8 trilyon liraya yabancı bir firma kazandı.

        Gerede-Yeniçağa otoban giriş çıkışının ardından aynı güzergah üzerinde bulunan Dörtdivan ilçesi de yapılan ihalenin ardından otoban giriş çıkışına kavuşmuş olacak.

  Kaynak: Boluda Yeni Hayati


 • Ahır ve kümes gübrelerine ilk proje Dörtdivan’dan…
  Haber Tarihi 31.01.2005


        İlimizdeki çevre kirliliğinde en büyük faktörü oluşturulduğu iddia edilen, ancak uygun şartların oluşturulması halinde büyük imkanlar sağlayacak olan ahır ve kümes atıklarıyla ilgili olarak ilk proje, Dörtdivan’da görevli Tarım Danışmanı’ndan geldi. Tarım Danışmanı tarafından hazırlanan proje kapsamında Dörtdivan’ın Bünüş Köyü’nde Gübre Toplama Merkezi oluşturulacak.

        Dörtdivan’a bağlı Bünüş köylüleri, Tarım Danışmanı tarafından geliştirilen proje ile ahır ve kümeslerden çıkan gübreleri bir noktaya toplamak üzere düğmeye bastı. İl Özel İdare tarafından projeye destek verilirken, proje sonrası ilimizde en büyük çevre kirliliğine neden olarak gösterilen etkenlerden biri olan ahır ve kümes gübrelerinin denetim altına alınması planlanıyor.

        Kümes ve Ahır Gübrelerini Toplama Merkezi, Dörtdivan’da yıllık 9 milyon adet broiler üretimi, 7 bin 471 adet büyükbaş ve 6 bin 950 adet küçükbaş hayvan bulunması ve buralardan çıkan gübrelerin çevreye gelişi güzel atılması neden oldu. Çevre kirliliğinin önüne geçilmesi ve tahıl üretiminde yüksek meblağlara mal olan gübrelerinde bu şekilde karşılanması düşünülüyor.

        Tarım Danışmanı tarafından Tarım İl Müdürlüğü’ne verilen raporda, “Tahıl bitkilerinin üretimindeki en büyük girdilerden biri gübredir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kümes ve ahır gübrelerinin uygun şekilde muhafaza edilerek, fermantasyonu sağlandıktan sonra kullanılması sonucunda tahıl üretiminde kimyasal gübre ihtiyacını çok azalttığı gerçeğini göz önüne koymuştur. Ancak çiftçilerimizin bu gübreleri uygun bir şekilde muhafaza etmedikleri ve uygun bir şekilde üretimde kullanmadıkları bir gerçektir” denildi.

        Yapılacak çalışma ile Dörtdivan’ın Bünüş Köyü sınırları içerisinde belirlenecek bir alan tel ile çevrilirken, gübrelerin hava ve toprakla bağlantıları kesilecek. Doğal ortamda yanan gübre kullanıma hazır hale getirilmesi sağlanırken, çevreye atılan gübrelerde denetim altına alınmış olacak. Yapılacak çalışma ile köy içerisinde hijyenik bir ortam sağlanırken viral hastalıkların önüne geçilmesi, ahır ve kümes gübrelerinin uygun bir şekilde muhafaza edilmesini sağlayarak, bitkisel üretimde kimyasal gübre kullanımı azaltılış olacak. Ayrıca büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda gübre yemekten dolayı meydana gelen hastalık ve kayıpların önüne geçilmesi, ahır gübrelerinin içerisinde ki yabancı ot tohumlarının yanmasını sağlayarak tarlalarda yabancı ot ilacı kullanımını azaltmak, ahır ve kümes gübrelerinin Şıra’larının yer altı sularına karışmasını engelleyerek, Bolu Valiliği’ni toprak ve su kaynaklarının korunması çalışmalarına destek olunacağı belirtiliyor.

  Kaynak: Bolu'nun Sesi


 • Bolu'da etkili olan kar yağışı sonrasında 88 köy yolu ulaşıma kapandı.:
  Haber Tarihi 25.11.2004


        Kar yağışı sonrasında kent merkezinde 1, Dörtdivan'da 2, Gerede'de 80, Kıbrısçık'ta 2, Seben'de 2 ve Yeniçağa ilçesinde 1 köy yolun ulaşım yapılamıyor.

        Köy Hizmetleri ekiplerinin kar temizleme ve yol açma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

  Kaynak: Showtv.net


 • Bakan Ergezen’den müjde; “Dörtdivan istediği çıkışa kavuşacak”:
  Haber Tarihi 25.11.2004


        Yıllardır otobandan giriş-çıkış yapabilmek için turnike isteyen Dörtdivanlılara müjde, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen’den geldi.

        Otobanın faaliyete geçirilmesi sonrası İstanbul veya Ankara’ya gitmek isteyen Dörtdivanlılar, otobana çıkabilmek için Yeniçağa turnikelerine yönelerek zaman kaybına uğruyorlardı. Dörtdivan’a yıllardır otoban turnikesi yapılmasını isteyen Dörtdivanlılar, bu isteklerini şimdiye kadar tüm hükümetlere ve Bolu milletvekillerine iletmelerine rağmen amaçlarına bir türlü kavuşamamışlardı.

        İlimize incelemelerde bulunmak üzere gelen Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, yıllardır Dörtdivanlılar’ın beklediği müjdeyi verdi. Ergezen, “Dörtdivanlılar kendilerini unuttuğumu sanmasınlar. Karayolları olarak 2005 yılında ülkenin her yerini şantiye haline getireceğiz. Bu çalışmalarımız arasında Dörtdivan’ın yıllardır beklediği otoban turnikesi çalışması da var. Dörtdivanlılar 2005 yılında özlemini çektikleri turnikeye kavuşacaklar” şeklinde konuştu.

  Kaynak: Bolunun Sesi


 • Dörtdivan'da ayının saldırısına uğrayan adamın yaşam savaşı :
  Haber Tarihi 11.10.2004


        Olay gece saatlerinde meydana geldi. Bolu’nun Dörtdivan ilçesi Aydıncık köyünde kesim için ormana giden Ali Konuk (66) ve oğlu Hasan konuk geç saatlere kadar çalıştılar. Eve gitmek için oğul Hasan Konuk traktörü almaya gitti.

        Baba Ali Konuk ta orman içinde yürümeye başladı. Bu sırada karanlık nedeniyle farkına varmadan bir ayı yavrusunun üzerine bastı. Yavrusunun üstüne basıldığını gören yakındaki anne ayı Ali Konuk’un üzerine saldırdı. Ali Konuk’u yere yatıran ayı, yaşlı adamın kollarını ve bacaklarını parçaladı. Bu sırada traktörle olay yerine gelen Hasan Konuk babasına bir ayının saldırdığını görünce traktörün kornasını çalarak ve selektör yaparak traktörü ayının üzerine doğru sürdü. Traktörden korkan ayı yavrusunu alarak kaçtı.

  Kollarından ve bacaklarından ağır şekilde yaralanan Hasan Konuk, Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Vucudunda çok sayıda kırıklar ve yaralar oluşan Ali Konuk ilk tedavisinin ardından Ankara’ya sevk edildi.

        Hasan Konuk babasının bağrışmalarını duyduğunu söyleyerek, "Ormanda kesim yapıyorduk. Ben traktörü almaya gitmiştim. Bağrışma sesleri duydum. Traktörle hemen babamın yanına doğru gittim. Kornaya bastım, ayı kaçtı" dedi.

        Öte yandan köylüler ayılardan yana büyük sıkıntı yaşadıklarını belirterek, "Çok sayıda ayı var. Meyvelerimizi, sebzelerimizi yiyorlar. Yasak olduğu için bu ayılara bir şey yapamıyoruz. Gördüğünüz gibi bize de saldırmaya başladılar. Ayılardan şikayetçiyiz. Yetkililer gerekeni yapsınlar" şeklinde konuştular.

  Kaynak: iha-bolu


 • Bolu'da 70 öğrenci zehirlendi :
  Haber Tarihi 08.07.2004


        Bolu'nun Dörtdivan İlçesi merkez Kur'an Kursu'nda kalan 70 öğrenci, yedikleri akşam yemeğinde zehirlendiler. Edinilen bilgilere göre, Dörtdivan İlçesi Merkez Kur'an Kursu'nda kalan öğrenciler, dün akşam yedikleri yemek sonrası şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri ile kurs yönetimine başvurdu. Öğrenciler fenalık geçirmeye başlayınca ambulanslarla Dörtdivan Sağlık Ocağı'na kaldırıldılar.

        Burada ilk tedavileri yapılan öğrencilerin zehirlendiği tespit edilince 40 öğrenci Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'ne, 30 öğrenci de Gerede Devlet Hastanesi'ne kaldırıldılar. Tedavi altına alınan öğrencilerin yedikleri etli pilavdan zehirlendikleri belirtildi. Yaşları 12 ila 15 arasında değişen ve yatılı olarak Dörtdivan Merkez Kur'an Kursu'nda kalan 70 öğrenci geceyi hastanelerde geçirdi.

        Öğrenciler, "Akşam yemeğimizi yedik, namaz kılıyorduk. Birden hepimizin başı ağrımaya, midemiz bulanmaya başladı. Öğretmenlerimize söyledik. Bizi hastaneye getirdiler" diye konuştular. Hastane koridorları zehirlenen öğrencilerle dolarken, öğrencilere ilk müdahale de hastane koridorlarında yapıldı. Dörtdivan Müftülüğü'ne bağlı yatılı Kur'an Kursu'nda meydana gelen olay üzerine Bolu Müftüsü Ahmet Okutan, olayı araştıracaklarını ve gereğini yapacaklarını söyledi.

  Kaynak: iha-bolu
 •  ARŞİV

 • Bolu'nun Dörtdivan İlçesi'nde Belediye Başkanlığı'nı DYP adayı Mehmet Aynagöz kazandı,Aynagöz, 615 oy aldı. :
  Haber Tarihi 28.03.2004


  Kaynak: Star Online

 • Dörtdivan Patatesi Korumada:
  Haber Tarihi 25.09.2001


  Bolu'nun Dörtdivan İlçesi'nde yetiştirilen patates ürününde görülen Kist Nematod zararlısının diğer bölgelere yayılmaması için Tarım İl Müdürlüğü komisyon kurdu. Yapılan açıklamada söz konusu zararlının insan sağlığına olumsuz bir etkisi yok.

  BİA- Bolu'nun Dörtdivan İlçesi'nde yetiştirilen patates ürününde görülen Kist Nematod zararlısının diğer bölgelere yayılmaması için Tarım İl Müdürlüğü komisyon kurdu. Tarım İl Müdürü Mustafa Odabaş yaptığı açıklamada söz konusu zararlının insan sağlığına olumsuz etkininin olmadığını söyledi.

  Komisyonda kimler var


  Vali Yardımcısı A. Nevzat Dalkıran'ın başkanlığında Tarım İl Müdürü Mustafa Odabaş, Bitki Şube Müdür Vekili Aydın Çizmeci,Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kuyupınar, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Yıldırım ve Sanayi ve Ticaret Müdürü Salih Dönmez'den oluşan komisyon, Kist Nematod zararlısının temiz bölgelere yayılışını önlemek amacıyla çeşitli kararlar aldı.

  Yapılan açıklamada alınan kararlar şöyle sıralandı:

  * İç ve dış karantinaya tabi olan zararlının Türkiye'nin patates üretilen diğer bölgelere yayılması önlenecek.
  * Bolu dışındaki iller Bolu'dan kesinlikle tohumluk almayacak.

  * Bolu'daki üreticilerin zor durumda kalmaması için patatesler yatılı okul ve benzeri kurumlara satılacak.(YÖ)

  Kaynak: Bolunun Sesi

 • Dörtdivan Belediye Başkanı Ali Bilgi:
  Haber Tarihi 10.07.2001


  * Emekli Sandığı, SSK, İller Bankası ve Maliyeye 150 milyar liralık borcumuz var. Borç ödemekten hizmet yapmaya vakit bulamıyoruz. Belediye Başkanı seçildiğime bile pişman olma noktasına geldim.

  * Gelen paraya göre hizmet yapmak mümkün değil. İller Bankası'ndan gelen aylık 6-7 milyar tahakkukumuzun yarısı, borca kesiliyor. 26 personelin 6 milyarlık net maaş ödemesini bile yapamadım. Personelime, maaşlarına karşılık 120'şer milyon lira dağıtabildim. Her ay açık veriyorum. Elektrik - su - benzin - mazot paraları da eklenince, hizmet yapacak vaktimiz kalmıyor.

 • Yaylalar şenlendi:
  Haber Tarihi 03.07.2001


  BOLU- Bolu'nun dört bir yanında düzenlenen yayla şenliklerinin 7'si aynı günde yapılınca Bolu şehir merkezi bomboş kaldı. Bolu'da yapılan Yayla Şenlikleri'yle yaylalar tam anlamıyla şenlenirken, kurulan 10 bin kişilik yer sofrasında vatandaşlar etli pilav yediler. Bolu'nun dört bir yanında düzenlenen yayla şenliklerinde tonlarca pirinçten pilav yapılırken, onlarca büyük baş hayvan kesildi.

  Yaz ayların gelmesi ile yayla şenlikleri başlarken, 7 şenliğin aynı günde yapılması şehir merkezinin boş kalmasına sebep oldu.

  *10 bin kişilik sofra

  Her yıl geleneksel olarak yapılan Yukarı Soku Yaylası'ndaki şenlikte 10 bin kişilik sofra kuruldu. Sabahın erken saatlerinden yaylalara akın eden vatandaşlar, ormanlarla kaplı dağların eteğinde, ağaçların altında okunan Mevlid–i Şerif'i dinlediler. Soku Yaylası'nda yere serilen brandalarla 10 bin kişilik sofra kuruldu. Kamyonlarla ekmekler getirildi. 1 ton pirinçten pilav yapıldı. Hazırlıkların tamamlanması ile vatandaşlar, 10 bin kişilik sofraya akın ettiler. Bir hafta boyunca şenlik hazırlıkları yaptığını belirten Yukarı Soku Muhtarı Muharrem Güler, hazırlıkların yapımında yerli yabancı herkesin kendilerine yardımcı olduğunu belirtti.

  *400 yıllık gelenek

  Bolu'ya bağlı Seben ilçesinin Kızık Köyü'nde 400 yıldır yayla şenliği yapılıyor. Kızık Yaylası'nda yapılan şenlik tam bir panayır havasına dönüştü. Ahşaptan yapılan yayla evlerinin yanında bulunan yeşil alanda yapılan şenliği yüzlerce kişi katıldı.

  Diğer yaylalarda olduğu gibi burada da kazanlarla etli pilav yapıldı. Kızık Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği şenlikte çeşitli yarışmalar da düzenlendi. Kızık Yayla Şenliği'nin eskilere dayandığını belirten Kızık Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Hitit, amaçlarının köyden göçeden vatandaşların, bir araya getirerek kaynaşmayı sağlamak olduğunu söyledi.

  Köroğlu'nun at koşturduğu Nuhören çayırında düzenlenen Köroğlu Yayla Şenliği bu yılda hareketli görüntülere sahne oldu. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı yayla şenliğinde Bolu Valisi Mehmet Ali Türker de ata bindi. Dörtdivan Köroğlu Kalkınma ve Dayanışma Vakfı'nın organizatörlüğünde düzenlenen ev sahipliğini Dörtdivan Belediye Başkanlığı'nın yaptığı 5. Köroğlu Yayla Şenlikleri'ne Bolu Valisi Mehmet Ali Türker ve DSP Bolu Milletvekili Mustafa Karslıoğlu da katıldı. Köroğlu Yayla Şenliği Divankav Başkanı Ethem Ertuğ yaptığı konuşmada Köroğlu'nun at koşturduğu yaylaları turizme kazandırmak istediklerini ifade etti.

  Dörtdivan Belediye Başkanı Ali Bilgin, 2 metropolün arasında kalan Dörtdivan'a otobandan yol vermediklerini belirterek en kısa sürede bakanlarla bu konuda görüşeceklerini söyledi.

  Kırsal alanda bulunan Dörtdivan ilçesinin bu tür şenliklerle hareketlenmesine sevindiğini belirten Vali Mehmet Ali Türker de, yaylaların turizme açılması gerektiğini söyledi. Konuşmaların ardından Köroğlu'nun at koşturduğu Nuhören Çayırında bu kez Vali Mehmet Ali Türker at koşturdu. Hızır Pilavı dağıtıldı

  Bolu'ya bağlı aşçılarıyla ünlü Mengen'in Babahızır Köyü'nde Babahızır Hazretleri anma gününde Hızır Pilavı dağıtıldı. Mengen İlçe Müftülüü ve Babahızır Derneği'nin organize ettiği anma gününe katılan vatandaşlar gün boyu ibadet ettiler. Babahızır Hazretlerinin Türbesini ziyaret eden vatandaşlar, daha sonra camide ibadet ettiler. (Mehmet Güler )

  Kaynak: Zaman Gazatesi

 • Patatese karantina:
  Haber Tarihi 03.04.2001


  Bolu'nun Dörtdivan ilçesinde patateslerde görülen "altınkist nematodu" hastalığı sebebiyle 100 dekarlık arazi karantinaya alındı.

  Bolu'nun Dörtdivan ilçesinde yetiştirilen patateslerde görülen "altınkist nematodu hastalığı" nedeniyle 100 dekarlık arazi karantinaya alındı.

  Tarım İl Müdürü Mustafa Odabaşı yaptığı açıklamada, ilçede yetiştirilen patateslerde "Altınkist Nematodu Hastalığı"nın görüldüğünü belirterek, hastalığın yurtdışından ithal edilen patateslerden gelmiş olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

  Hastalığın ilk olarak 1985 yılında Cemaller köyünde tespit edildiğini ifade eden Odabaşı, "Patateste verim düşüklüğüne neden olan hastalık, yurtiçi ve yurtdışında 'karantinaya tabi hastalıklar' kapsamında olduğu için bölgede 100 dekarlık alanı karantinaya aldık." dedi.

  Odabaşı, "Altınkist Nematodu Hastalığı"nın görüldüğü alanda yumrulu bitkilerin ekiminin yapılmasını engellemek için araziyi tel örgülerle çevireceklerini bildirdi.

  Odabaşı, Cemaller köyünde geçmiş yıllarda 12 dekarlık alanda görülen hastalığın iyi tedbirler alınmadığı için Cemaller köyünde 30, Yayalar köyünde 2 ve Bünüş köyünde 1 olmak üzere toplam 33 parsellik alana sıçradığını hatırlattı.

  * Hastalık 25 yıl yaşıyor

  Odabaşı, altınkist nematodu hastalığının toprakta 25 yıl yaşadığını ve hastalıkla mücadelenin çok zor olduğunu söyledi.

  Hastalığın topraktan tamamen yok edilmesi için kimyasal mücadele gerektiğine dikkati çeken Odabaşı, bunun da dekar başına 5 milyara mal olduğunu belirtti.

  Bolu İl Sağlık Müdürü Osman Nacaroğlu ise hastalığın insan sağlığına zarar vermediğini belirterek, "Hastalık bitkinin parazitidir. İnsan sağlığı açısından herhangi bir zararı söz konusu değildir." dedi.

  Bölgedeki tohumluk patates üreticileri ise "Hastalık yüzünden yıllardır ürün alamıyoruz. Hastalığa son yaşanan kriz eklenince patatesler elimizde kaldı. Tek korkumuz hastalığın bölgeye yayılması." diye konuştular.

  Ekonomik kriz sonrası kilogramı 50 bin liraya kadar düşen patetesi satmak için üreticilerin gün boyu traktörlerle pazarda bekledikleri bildirildi.

  Kaynak: Zaman Gazetesi

 • Ana Sayfa